Nieruchomości za dofinansowania

Co to jest?

Leasing zwrotny to umowa cywilnoprawna. Przedsiębiorca poszukujący środków na prowadzenie działalności może zdecydować się na leasing zwrotny. Charakteryzuje się tym, że leasingodawca wykupuje nieruchomość od leasingobiorcy, a następnie oddaje mu ją na jakiś okres czasu (zwykle ok. 10 lat) na mocy umowy leasingu. Po upływie umowy leasingobiorca może ponownie wykupić nieruchomość na stałe. Oczywiście w trakcie tej umowy leasingu spłaca powoli wartość nieruchomości, dlatego też kwota wykupu wcale nie musi być wysoka, może ona wynosić nawet zero procent w zależności od tego, ile zostanie spłacone w trakcie trwania umowy leasingowej.

Przedmiot leasingu

W leasing zwrotny może wchodzić każdy środek trwały, który podlega amortyzacji. Bardzo ważnym elementem jest odpowiednia wycena majątku. Wartościami środków trwałych są wartości rynkowe, a nie księgowe. Jeśli rzeczoznawca wycenił środek trwały na określoną kwotę, to właśnie na tyle zostanie zawarta umowa leasingu. Może więc dla niektórych to rozwiązanie okazać się nie tak opłacalne, jak zakładali z początku, jeśli wyceniali coś ponad wartość rynkową. Najczęściej leasing zwrotny zawiera się natomiast na nieruchomości.

Rachunkowość

Leasing zwrotny nie jest regulowany w ustawie o rachunkowości. Nie reguluje ona także ujmowania leasingu w księgach rachunkowych. Ustawa nie określa zasad ustalania kosztów i przychodów leasingodawcy, ani kosztów leasingowych leasingobiorcy. Finansujący i korzystający mogą stosować się do uregulowań zawartych w MSR nr 17. Według MSR ujęcia sprzedaży i leasingu zależą od rodzajów leasingu.

Podsumowanie

Leasing zwrotny jest szczególną odmianą leasingu. Wyróżnia go konieczność zawarcia umowy sprzedaży przed umową leasingu. Leasing zwrotny jest świetną alternatywą dla przedsiębiorstw, które potrzebują środków finansowych, a nie chcą zawierać ryzykownych transakcji kredytowych. Leasing zwrotny dzieli się, podobnie jak tradycyjny leasing, na leasing operacyjny i finansowy. To zdecydowanie jedna z najlepszych form odblokowania zamrożonych w nieruchomościach pieniędzy, dzięki której szybko można je pozyskać nie tracąc nieruchomości i powolutku sobie ją spłacając by po okresie np. dziesięciu lat z powrotem wróciła do majątku firmowego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × 5 =