Historia
W ostatnim dwudziestoleciu nastąpił gwałtowny wzrost branży leasingowej. Leasing rozwijał się wraz z gospodarką wolnorynkową. Każda, nowo-powstała firma leasingowa wnosiła jakąś świeżość. Dziś leasing w Polsce, jest bardzo dobrze rozwiniętą gałęzią gospodarczą. Leasing stał się jednym z głównych źródeł finansowania inwestycji. Każdego roku do portfeli przedsiębiorstw leasingowych trafia coraz więcej pieniędzy dzięki czemu niezmiennie od wielu lat leasing bije wszelkie rekordy popularności. Jeśli chodzi o najpopularniejsze środki trwałe to niezmiernie są to samochody osobowe do trzech i pół tony. Warto jeszcze dodać, że w ostatnim roku dobry leasing maszyn i urządzeń niemalże zrównał się pod wpływem przychodów z leasingiem samochodowym, co pokazuje jak wszechstronnym rozwiązaniem jest leasing i jak wiele firm decyduje się właśnie w taki sposób finansować coraz to nowsze inwestycje.
Dane liczbowe
W 2012 roku branża leasingowa przekazała na rzecz leasingobiorców środki trwałe o wartości 31,2 miliarda złotych. Dzięki temu został pokryty deficyt budżetowy kraju. Co trzecia inwestycja przedsiębiorcza jest finansowana dzięki funduszom zapewnianym przez firmy leasingowe. Leasing zadomowił się w biznesie ciągników siodłowych, gdzie poziom finansowania przekracza 60%. Dla porównania. W roku 2016 łączne finansowanie polskiej branży leasingowej wyniosło aż 58,1 miliarda złotych, a więc prawie dwa razy tyle, a łączna wartość aktywnego portfela leasingowego na koniec 2016 roku wyniosła 105,1 miliarda złotych!
Plusy
Leasing zapewnia bezpieczny, efektywny i stały dostęp do środków niezbędnych do inwestycji. Leasing obecnie stał się też nieodłączną, dochodową i bezpieczną gałęzią krajowej gospodarki. Branża leasingowa stanowi swoiste lustro trendów, jakie staną się udziałem rynku polskiego za pół roku. Leasing występuje w wielu formach dzięki czemu sprawdza się w każdym odłamie biznesowym.
Podsumowanie
Leasing jest świetnym źródłem pozyskiwania niezbędnych funduszy dla przedsiębiorstw. Zapewnia on korzystne rozliczenia księgowe środków trwałych wziętych w leasing. Istnieją różne formy leasingu – operacyjny, finansowy i zwrotny. Każdy rodzaj przedsiębiorstwa znajdzie dla siebie korzystną formę leasingu. Przykładowo, leasing zwrotny pozwala na sprzedaż nieruchomości i późniejsze wzięcie ich w leasing, pozyskując dzięki temu środki finansowe na inwestycje lub bieżącą działalność.