Kredyt i leasing – ważne informacje

Słowem wstępu do tematu

Leasing samochodowy jest bardzo popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Według badań, największym plusem są łatwe procedury zawarcia umowy leasingowej i szybkie badanie zdolności finansowej według kryteriów wytyczonych przez firmy leasingowe. Samochody leasing stał się tak popularny, że wiele firm charakteryzuje się wyłączenie działalnością leasingową. Nie powinno to nikogo dziwić, jako że od niemalże samego wprowadzenia leasingu do kraju to właśnie samochody osobowe są najpopularniejsze, chociaż w 2016 roku pod względem wpływów do firm leasingowych niemalże zrównały się z maszynami i urządzeniami.

Dlaczego leasing?

Leasing samochodowy jest bardzo korzystnym rozwiązaniem w formie leasingu operacyjnego. W tym wypadku firmy mogą wpisywać go w koszty uzyskania przychodu. Dużym plusem są, wcześniej wspomniane, łatwe procedury zawarcia umowy. Dodatkowo, plusem jest także fakt, że po upłynięciu okresu umowy leasingobiorca może wykupić środek trwały po bardzo korzystnej cenie. Oczywiście zakładając, że wybierze leasing operacyjny wysokiej raty. Każdy przedsiębiorca może bowiem również zdecydować się na leasing niskiej raty, gdzie raty będą maksymalnie obniżone, a kwota wykupu bardzo wysoka – takie rozwiązanie korzystne jest przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy nie są zainteresowani wykupem samochodu, a cykliczną jego wymianą przez podpisywanie nowych umów leasingowych. W leasingu finansowym zwykle spłaca się całość w trakcie umowy i dzięki temu po jej zakończeniu bez dodatkowych opłat pozostaje się jedynym właścicielem środka trwałego.

Kredyt

Procedury podjęcia kredytu są bardziej skomplikowane niż umowa o leasing samochodowy. Kryteria oceny zdolności kredytowej są dużo cięższe do spełnienia. Raty kredytowe są wyższe niż raty leasingowe. Wszystkie opłaty kredytowe mogą po zsumowaniu wynieść ponad 125% wartości pojazdu, leasing samochodowy oferuje natomiast raty o łącznej wysokości 80% pojazdu oraz późniejszą możliwość wykupu środka trwałego.

Podsumowanie

Leasing samochodowy jest korzystniejszą opcją. Głównym atutem jest tutaj oszczędność czasu i niższy nakład papierkowej roboty. Plusem jest także możliwość wykupu, po upłynięciu okresu umowy, na stałe pojazdu lub jego oddanie. Leasing samochodowy to także korzyści podatkowe, różniące się od siebie w zależności jaką opcję leasingu się wybierze.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 4 =